5 porad, jak niedrogo wykończyć mieszkanie

Tani remont mieszkania? To możliwe! 5 prostych porad, jak niedrogo wykończyć mieszkanie

Planujesz remont mieszkania, ale przeraża cię koszt tej zmiany? Jest kilka sposobów, żeby nie nadszarpnąć domowego budżetu, a jednocześnie uzyskać niesamowity i świeży efekt. Najważniejsze jest, aby już na etapie planowania zdać sobie sprawę, że nie zawsze trzeba wymieniać meble na nowe – czasami wystarczy je odnowić. A odnawianie nie dotyczy tylko mebli. Co powiesz na nowy kolor kafelków bez kucia ścian? Przeczytaj poniższe porady i zacznij planować swój wymarzony remont.

Od czego zacząć planowanie remontu?

Przy ograniczonym budżecie bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie remontu. Pamiętaj, że nie wszystkie zmiany muszą być dokonane jednocześnie. Ustal etapy prac i podziel według najważniejszych potrzeb. Dobrym pomysłem jest także ustalenie, co pozostawi po sobie najwięcej zabrudzeń i zrobić te czynności za jednym razem, aby w kolejnym etapie prac tylko dopieścić swoje wnętrze.

Zacznij od ściany!

Czasami nawet małe zmiany dają duży efekt. Pomyśl na początek o odświeżeniu ścian. W zależności od wystroju dopasuj odpowiedni kolor farby. Jeżeli chcesz rozjaśnić wnętrze – postaw na jasne, odświeżające kolory, takie jak złamane odcienie bieli, ciepłe szarości, beże i kremy. O ile nie jesteś fanem totalnego minimalizmu, to unikaj klasycznej bieli na wszystkich ścianach – wnętrze może być wtedy zbyt surowe. Mając przestrzeń wypełnioną naturalnym światłem możesz sobie pozwolić na bardziej odważne rozwiązania. Ostatnio modne są mocne akcenty na ścianach. Granaty, butelkowa zieleń, bordo, a nawet antracyt na jednej ścianie idealnie uwydatnią piękno ciemnych, brązowych mebli, ale także ciekawie skontrastują się z bielą na meblach i na pozostałych ścianach.

Możesz także „pobawić się” wzorami i zrobić ze swojej ściany dekorację. Nie musisz się martwić trudem tapetowania czy malowania. Postaw na Motivo! Ścianę dekoracyjną montuje się bardzo łatwo – wystarczy przykleić panele do ściany (instrukcję montażu znajdziesz w zakładce filmy montażowe). Duży wybór wzorów – od drewnianych, ceglanych po geometryczne – pozwoli jak najlepiej dopasować dekor do Twoich potrzeb i wnętrza. Dużym plusem Motivo jest brak szczególnego przygotowania ściany przed montażem – może być nierówna i posiadać dziury, np. po niechcianych już obrazach. Całą ofertę kolorystyczną znajdziesz tutaj.

Kafelki do zmiany

A co ze ścianami w łazience czy kuchni? Na szczęście nie trzeba już skuwać kafelków, żeby je odświeżyć. Jeżeli kafelki są w dobrym stanie, wystarczy zastosować farbę renowacyjną w bardziej dopasowanym, nowoczesnym kolorze. Zobacz poniżej, jak ciemne, przytłaczające kafelki stały się ozdobą kuchni.

Sprawdź całą metamorfozę kuchni z Vilo.

W przypadku zniszczonych i połamanych kafelków idealnie sprawdzi się ściana dekoracyjna Motivo, która jest w 100% wodoodporna* i łatwa w czyszczeniu. Panele wystarczy przykleić na stare kafelki i cieszyć się zupełnie nowym wyglądem ściany. Możesz postawić na klasyczny wzór marmuru lub bardziej nowoczesny dekor imitujący cegłę lub drewno.

Więcej inspiracji znajdziesz we wpisie  Jak szybko i samodzielnie wyremontować łazienkę?

Jak odnowić stare meble?

Zniszczone, niemodne czy niedopasowane do siebie meble to  utrapienie wielu osób wynajmujących lub kupujących mieszkania z rynku wtórnego. Problem ten pojawia się także po długich latach użytkowania mebli. Wymiana ich  może wiązać się z dużym kosztem, dlatego warto zastanowić się nad ich renowacją. Ślady po gorących naczyniach na stole kuchennym, obdrapana czy niemodna farba, a może ślady po dziecięcych zabawach? Często wystarczy przemalować niepasujący element na inny kolor. 

W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest mebel, warto wcześniej poszukać porad dotyczących przygotowania bazy pod malowanie. W Internecie jest wiele artykułów odnośnie odnawiania mebli. My zebraliśmy najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę. 

1. W przypadku drewna lakierowanego, warto najpierw pozbyć się lakieru. W przeciwnym razie farba bardzo szybko może odprysnąć. Żeby zaoszczędzić sobie pracy w miarę możliwości użyj szlifierki kątowej. Papier ścierny również da pożądany efekt, ale zajmie to zdecydowanie więcej czasu. Zwróć również uwagę na odpowiednią granulację papieru – najlepiej w tym celu użyć papier w przedziale P60 – P150.

2. Szczególnie ważne jest przygotowanie antyków – dużo praktycznych porad znajdziesz w artykule poświęconym renowacji mebli.

3.  Do malowania najlepiej użyj wałka – farba rozłoży się równomiernie i unikniesz dzięki temu niechcianych „bruzd”.

4. Posiadając meble z surowego drewna, warto je pomalować – oprócz lepszego dopasowania do wnętrza ułatwi to również utrzymanie je w czystości.

5.  Zastanów się, czy musisz przemalować cały mebel. W przypadku szaf i komód modny efekt można już osiągnąć malując tylko fronty szuflad i szafek.

6.  Tapicerowane meble również można dostosować do nowych trendów, jednak w tym przypadku polecamy skorzystać z usług profesjonalistów. Jeżeli mimo wszystko chcesz samodzielnie odnowić ulubiony fotel czy kanapę, to warto udać się na warsztaty z odnawianie tapicerki lub skorzystać z tutoriali dostępnych w Internecie.

Siła DIY, czyli jak oszczędzić na własnoręcznie zrobionych meblach

Od kilku lat bardzo modne jest używanie palet przy urządzaniu mieszkań. Nic dziwnego! Można z nich wyczarować prawdziwe cuda w bardzo niskiej cenie. Do zrobienia podstawy łózka wystarczą 4 palety połączone ze sobą trytytką (żeby nie przesuwały się pod materacem). W zależności od wielkości materaca (4 palety tworzą przestrzeń o wielkości 240 x 160 cm) część palet można wykorzystać jako półki, np. na książki lub drobne rośliny. Trochę trudniejsza do wykonania, ale równie efektowna, będzie kanapa z palet. Do stworzenia jej będą już potrzebne śruby, wkrętarka i kątowniki. Jeżeli myślisz o zastosowaniu mebla na balkonie lub w ogrodzie, to warto również zastosować emalię do drewna. Dużym plusem palet jest to, że możemy pomalować je na kolor pasujący do wnętrza. Palety można nabyć na popularnych serwisach aukcyjnych, najlepiej kupić je już wyszlifowane, ponieważ własnoręczne przygotowanie ich może zająć dużo czasu. Niewyszlifowane palety są bardzo ostre i mogą spowodować zniszczenia materaca, a nawet poranić domowników.

Kolejnym tanim materiałem do wykorzystania przy robieniu mebli są drewniane skrzynki, które można spotkać w każdym warzywniaku. Idealnie posłużą jako półki ścienne w kuchni, ale także jako kwietniki. Można też wykorzystać je jako półki na buty. W zależności od potrzeb dla uzyskania dodatkowego miejsca na buty, zamontuj drewnianą płytę na środku skrzynki.

* Polecamy użyć hydroizolacji – o szczegóły zapytaj sprzedawcę w swoim sklepie.


Niedroga zmiana wnętrza jest możliwa – zastanów się tylko, jaki efekt chcesz uzyskać oraz na ile możesz dokonać tych zmian samodzielnie. Poszukaj inspiracji i zacznij planować!