Co to są laminaty?

Co to są laminaty? Poznaj zalety podłóg laminowanych.

Wiele osób marzy o drewnianej podłodze, jednak jest ona trudna w utrzymaniu oraz mało odporna na uszkodzenia mechaniczne.  Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem podłogi do swojego mieszkania na długie lata, ale nie do końca orientujesz się w parametrach oraz zastosowaniu konkretnych paneli podłogowych, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz tutaj informacje o podłogach laminowanych – czym właściwie są laminaty, jakie są ich zalety oraz na co należy zwrócić uwagę przy ich zakupie. 

Co to są laminaty?

Podłogi laminowane to podłogi warstwowe, oparte na drewnopochodnej płycie HDF, którą charakteryzuje wysoka gęstość. Podłogi te składają się z 4 podstawowych warstw (od góry):

1. Przezroczysta powłoka odporna na ścieranie
2. Wzór podłogi – papier lub nadruk wzoru podłogi
3. Płyta HDF – rdzeń
4. Wzór podłogi – papier lub nadruk wzoru podłogi

3 podstawowe zalety podłóg laminowanych

Dzięki zaawansowanym strukturom odciśniętym w warstwie ścieralnej, podłogi laminowane z wyglądu i struktury przypominają podłogi z naturalnego drewna, a jednocześnie są od nich dużo bardziej odporne na zarysowania, plamy czy wgniecenia. Laminaty charakteryzuje łatwy montaż –  podłogi mają wyfrezowany zamek tzw click, który daje możliwość położenia podłogi „na pływająco”, czyli nie trzeba jej kleić do podłoża. Podłogi laminowane Vilo bez problemu zamontujesz samodzielnie – sprawdź film montażowy tutaj.  

Na co zwrócić uwagę przy zakupie podłóg laminowanych?

Przy zakupie podłóg laminowanych zwróć uwagę na poniższe parametry. Dobierz panele odpowiednio do ich przeznaczenia.

1. Grubość podłogi – na rynku występują panele od 6 do nawet 12 mm. 
2. Klasa ścieralności – AC3 to podłogi do sypialni, AC4 do salonu i przedpokoju, AC5 to bardzo odporne podłogi, np. do  biura, sklepu czy pokoju hotelowego. 
3. Struktura – podłogi laminowane występują w różnych strukturach, od prostych, występujących na płytach meblowych, po głębokie, synchroniczne,  upodabniające laminaty do naturalnej deski. 
4. V- fuga – zwróć uwagę, czy wybrana przez Ciebie podłoga posiada V- fugę. Dodaje to podłodze elegancji. 
5. Pamiętaj o odpowiednim podkładzie. Sprawdź ofertę podkładów Vilo.

Pamiętaj, że podłogi laminowane nie są wodoodporne, dlatego nie mogą być stosowane w łazienkach (chyba że są do tego dedykowane). Tego rodzaju podłóg nie polecamy również do kuchni. W przeciwieństwie do podłóg z naturalnego drewna (z wyjątkiem podłóg tzw. 3-warstwowych), podłogi laminowane można stosować na ogrzewanie podłogowe. A co ważne podłogi laminowane (w zależności od producenta) są nawet czterokrotnie tańsze od podłóg drewnianych litych i dwukrotnie tańsze od podłóg drewnianych trójwarstwowych.  

Sprawdź gamę kolorystyczną podłóg laminowanych Vilo