Jak urządzić domowe biuro?

Jak urządzić domowe biuro?

Obecna sytuacja zmusiła nas do zmiany dotychczasowego sposobu życia, a w wielu przypadkach również sposobu pracy. Sporo osób zamieniło firmowe biuro na to w zaciszu własnego mieszkania. Ale właśnie – czy rzeczywiście można mówić o zaciszu? Ze względu na wyzwanie łączenia pracy zdalnej z opieką nad dziećmi,  wielu rodziców na pewno złapałoby się za głowę myśląc o swoich ostatnich doświadczeniach. Przerwy w video konferencjach, żeby odpowiedzieć na niekończące się pytania swoich pociech, wieczne „mamoooo!” i przygotowywanie posiłków dla całej gromadki. U Was też tak to wygląda? Nie jesteście jedyni! Po 4 miesiącach zauważamy plusy i minusy pracy zdalnej. Możemy także wyciągnąć wnioski, w jaki sposób pracujemy najbardziej efektywnie. Wiemy już, jakie warunki sprzyjają pracy w domowym biurze. Oczywiście idealną sytuacją jest możliwość zaaranżowania osobnego pomieszczenia na biuro, ponieważ domowy chaos może pozostać za zamkniętymi drzwiami. Dużo osób nie ma jednak takiej możliwości ze względu na ograniczoną przestrzeń oraz konieczność współdzielenie jej z pozostałymi domownikami. W poniższym tekście podpowiadamy, jak urządzić miejsce do pracy i koncentracji w niewielkiej, domowej przestrzeni.

Zweryfikuj swoje potrzeby

Każdy zawód wymaga innych narzędzi. W warunkach domowych najlepszą sytuację mają osoby, które do pracy potrzebują tylko laptopa. Zajmuje mało miejsca, więc łatwo jest wygospodarować miejsce na biuro. Są jednak osoby, które pracują z dokumentami i potrzebują miejsce do ich przechowywania. Każdy z nas przez lata pracy wypracował sobie swój własny sposób wykonywania obowiązków. Niektórzy nie wyobrażają sobie pracy w bałaganie, z kolei inni dopiero w chaosie wpadają na najlepsze pomysły. A może ograniczeniem jest czas pracy? Jeżeli Twoje godziny pracy są sztywne, to jeszcze bardziej musisz zadbać o miejsce pracy, które da Ci spokój i nie będzie dekoncentrować. Szczególnie, że dom do niekończąca się lista obowiązków. Patrząc wokół widzimy, ile mamy do zrobienia – wstawić pranie, ugotować obiad itd. Podsumowując – domowe biuro powinno być dopasowane do rodzaju pracy i dysponowanej przestrzeni, ale także do pozostałych domowników.

Wygoda na pierwszym miejscu! Pamiętaj o ergonomii pracy i odpowiedniej kolorystyce wnętrza

 Niezależnie od rodzaju pracy i stylu jej wykonywania poszukaj w swoim domu zacisznego miejsca. Jeżeli nie możesz wygospodarować osobnego pomieszczenia, to wybierz miejsce, które nie jest w ciągu komunikacyjnym, szczególnie jeżeli dzielisz mieszkanie z innymi osobami. Dobrze jest wydzielić miejsce do pracy, aby pozostała część pomieszczenia nie kojarzyła się z pracą. O ile na początku przygody z pracą zdalną bardzo kuszące jest pracowanie z łóżka w pidżamie, to przy ciągłej pracy z domu, najlepiej wypracować sobie te same rytuały, co przy wyjściu do biura.

Szukając odpowiedniego miejsca na biurko warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze oświetlenie – biurko ustaw naprzeciwko lub obok okna. To pozwoli na dostęp do naturalnego światła, które nie będzie się odbijało w monitorze. A przy konieczności doświetlenia miejsca pracy sztucznym światłem, postaw na światło chłodne – przy tej barwie oczy najmniej się męczą. Sprawdź również, w którym miejscu masz gniazdko, żeby uniknąć kabli na środku pokoju. Z doświadczenia wiemy, że trudno w warunkach domowych zachować wszystkie zasady ergonomii pracy przy komputerze, jednak warto o nich pamiętać przy planowaniu swojego biura. Najbardziej polecamy skupić się na odpowiednio dobranym krześle. Pamiętaj, że nawet najwygodniejsze stanowisko nie zwalnia Cię od ruchu! Co godzinę poświęć 5 minut na „rozprostowanie kości”.

Dla lepszej koncentracji zadbaj również o odpowiednią kolorystykę. Powinna być spójna z całym wnętrzem, ale najlepiej w stonowanych barwach. Bezpieczne będą różne odcienie szarości, bieli lub dla fanów mocniejszych akcentów – stonowana zieleń. Dobrym pomysłem jest zaznaczenie miejsce do pracy właśnie poprzez inny kolor lub wzór na ścianie. W łatwy sposób możesz to zrobić dzięki ścianie dekoracyjnej Motivo. W ofercie znajdziesz dużo spokojnych wzorów, a zamontujesz je samodzielnie klejąc panele bezpośrednio do ściany. Motivo może również  służyć jako tablica do przyczepiania notatek lub zdjęć. Możesz również pomyśleć o napisach motywacyjnych lub celach, które będą Ci przypominać, co chcesz osiągnąć. Warto również pomyśleć o kwiatach. Wnętrze będzie przyjemniejsze, a zieleń będzie odpoczynkiem dla oczu od monitora oraz dobrze wpłynie na koncentrację. Jeżeli Twoja przestrzeń na to pozwala, możesz pomyśleć o odgrodzeniu miejsca pracy regałem otwartym, czyli z dwustronnym dostępem do półek. Dzięki temu zyskasz trochę biurowej prywatności oraz dodatkowe miejsce do przechowywania. Pamiętaj tylko, żeby tym rozwiązaniem nie ograniczyć sobie dostępu do światła.

Zachowaj porządek

Brzmi jak banał, ale to naprawdę ułatwi pracę. O ile porządek podczas pracy jest bardzo indywidualny – niektórzy nie potrafią się skupić widząc kubek z fusami od kawy na biurku – jednak porządek jest kluczowy po zakończeniu pracy. Pracując zdalnie nie możemy po prostu wyjść z biura i zapomnieć o pracy. Dlatego ważne, żeby w domowym biurze nie walały się kartki i elementy pracy, aby móc ze spokojną głową odpocząć. Dobrym rozwiązaniem są kontenery wsuwane pod biurko, do których można schować wszystkie niepotrzebne rzeczy, a także dokumenty.

Dodatkowo należy myśleć o pozostałych lokatorach, którzy niekoniecznie chcą być częścią biura. Pamiętajmy też o młodych domownikach. Porządek uchroni od pomalowania lub pobrudzenia np. bardzo ważnej umowy. A właśnie – co z pociechami podczas pracy zdalnej? Niestety wymaga to większego wysiłku, ponieważ tak naprawdę rodzice jednocześnie wykonują dwa etaty. Nam sprawdziło się wcześniejsze planowanie swojego dnia pracy razem z dniem „pracy” dzieci. W godzinach spotkań on-line polecamy od razu zaplanować samodzielne zadania dla małego domownika. Trudno zasugerować jedno rozwiązanie, bo każde dziecko jest inne, ale o ile to możliwe, pomyśl o delikatnym zaangażowaniu malucha w swoją pracę. Możesz poprosić o narysowanie czegoś związanego z Twoją pracą albo po prostu portretu rodzica przy pracy. A żeby to zadanie było ciekawsze, z rzeczy dostępnych w kuchni przygotujcie wspólnie rosnące farbki. Przepis znajdziecie tutaj.  Oczywiście trudno mówić tu o sztywnym trzymaniu się tych planów, bo często są jakieś rodzinne awarie. Jednak to pomoże wypracować rutynę podobną do wychodzenia z domu do przedszkola, szkoły i pracy.

Biuro w kuchni? Czemu nie!

W małych mieszkaniach często nie ma szans na wstawienie biurka. Do pracy możesz wykorzystać stół kuchenny. Niestety wiąże się to z obowiązkiem codziennego rozkładania i chowania narzędzi do pracy, ale ma to swoje plusy. Po zakończonych obowiązkach zawodowych zamykasz wszystko w przeznaczonym do tego miejscu i cieszysz się czasem wolnym.