Listwy przypodłogowe – praktyczne i estetyczne wykończenie wnętrza

Listwy przypodłogowe – praktyczne i estetyczne wykończenie wnętrza

Szczegół ma znaczenie. W przypadku wykańczania wnętrz, często jest on niezauważalny w trakcie codziennej eksploatacji pomieszczeń. Jednak bez niego mieszkanie prezentowałoby się ubogo i jakby było niedokończone. Mowa oczywiście o listwie przypodłogowej. To właśnie dzięki niej możesz postawić przysłowiową kropkę nad „i”, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Zobacz, co dokładnie warto wiedzieć na temat tego elementu i jak dopasować go do wystroju pomieszczenia.

Dlaczego warto stosować listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe mają wiele zalet, które pozwalają na dopełnienie aranżacji wnętrza, ale także na sprytne ukrycie, tego co nie powinno być widoczne np. łączeń podłogi ze ścianą. Oto najważniejsze ich zalety:

• ułatwiają ukrycie przerw dylatacyjnych przy łączeniu ściany z podłogą;
• wybrane modele pozwalają na maskowanie kabli kładzionych przy ścianach;
• chronią niższe partie ścian przed zabrudzeniami;
• zmniejszają ryzyko uszkodzenia niższej części ściany przed uszkodzeniami mogącymi powstać w wyniku przesuwania mebli czy sprzątania;
• stanowią idealne dopełnienie dla pozostałych elementów wykończeniowych wnętrza;
• dzięki nim można podkreślić określoną stylistykę i kolorystykę aranżacji.

Czym się kierować wybierając listwy przypodłogowe?

Wybór listwy przypodłogowej może wydawać się sprawą banalnie prostą. Jednak warto poświęcić na niego dłuższą chwilę. Dzięki temu ostateczny wygląd pomieszczenia będzie spójny i elegancki. Można śmiało powiedzieć, że dopięty na ostatni guzik. Liczą się też parametry techniczne, które pozwolą na wieloletnie użytkowanie wybranych produktów. Przy dobieraniu listwy przypodłogowej zwróć szczególną uwagę na te kwestie:

• materiał, z jakiego wykonana jest listwa – to, z czego wykonana jest listwa, ma wpływ na jej funkcjonalność, wytrzymałość, a także wygląd. Dla wielu osób będzie liczyć się także stosunek ceny do jakości. Pod tym względem najkorzystniej wypadają listwy wykonane z PVC, czyli polichlorku winylu (często można się spotkać z mylnym oznaczeniem PCV na tego typu produktach). Materiał ten jest odporny na wilgoć oraz uszkodzenia mogące powstać w czasie regularnego eksploatowania produktu. Przykładem mogą być tutaj modele marki Vilo;
• sposób montażu – listwy można montować bezinwazyjnie przy pomocy odpowiednio dobranego kleju lub na kołek. Więcej na temat montażu listew przypodłogowych przeczytasz niżej;
• wygląd listwy – jeżeli chodzi o estetykę listwy, kieruj się elementami, które już znajdują się we wnętrzu i dobierz ją tak, by do nich pasowała. Do wyboru masz takie parametry jak: wysokość, szerokość, kształt i kolor. Zwróć uwagę na to, że producenci oferują listwy jednobarwne lub z fakturą, najczęściej nawiązującą do naturalnego usłojenia wybranych gatunków drzew.

Jak dobrać listwę przypodłogową, by pasowała wnętrza?

Najczęściej stosowaną zasadą przy doborze listew przypodłogowych jest dopasowanie ich do koloru paneli. Możesz postawić na identyczny kolor lub o ton jaśniejszy bądź ciemniejszy. Ciekawym rozwiązaniem będzie wybór paneli i listwy z podobnym wzorem nawiązującym do usłojenia drewna. W ostatnich latach na popularności zyskały także listwy jednobarwne. Stosuje się je często we wnętrzach o minimalistycznym, nowoczesnym wystroju lub tam, gdzie trudno dobrać listwę idealnie pasującą do koloru paneli. Najczęściej spotyka się listwy w odcieniach szarości, a także czerni i bieli. Tutaj możliwości są dwie – wybór barwy w tonacji koloru ściany lub kontrastującego z nim. W pierwszym przypadku uzyskasz efekt optycznego wydłużenia ścian. W drugim natomiast uzyskasz efekt skrócenia ich powierzchni.

Niekiedy dla zwiększenia kontrastu i podkreślenia elementów dekoracyjnych znajdujących się na przestrzeni ściany i przy podłodze, wybierane są listwy w kolorze framug drzwiowych lub samych drzwi.

Czy kształt i wysokość listwy ma znaczenie?

Dbasz o każdy detal we wnętrzu? Zwróć szczególną uwagę na wysokość i kształt listwy. Te o prostym, minimalistycznym stylu będą bardziej uniwersalne i zastosujesz je praktycznie w każdym rodzaju wnętrza, dobierając jedynie kolor, tak by pasował do innych elementów pomieszczenia. Z kolei modele o bardziej fantazyjnych kształtach dobierz do konkretnego stylu wnętrzarskiego. Przykładowo listwy o frezowanej powierzchni dobrze będą prezentować się we wnętrzach nawiązujących do stylistyki prowansalskiej czy klasycznej. Natomiast gładkie o nieco zaokrąglonych końcach dobrze wpiszą się w wystrój aranżacji utrzymanej w duchu glamour.

Nie bez znaczenia jest także wysokość listwy. Interesującym rozwiązaniem mogą okazać się listwy wysokie, takie jak np. 8 cm Linela. Wybierając model w kolorze przybliżonym do podłogi, uzyskasz efekt optycznego powiększenia tej przestrzeni. Pozwoli to nieco „poszerzyć” wnętrze. Jeżeli z kolei zależy ci na jego wysmukleniu i optycznym wydłużeniu powierzchni ścian, wybierz listwy nawiązujące do koloru ich wykończenia.

Jak montuje się listwy przypodłogowe?

Do niedawna najczęściej stosowanym sposobem montażu listew było nawiercanie ściany i używanie kołków. Jednak w tym przypadku istnieje ryzyko przewiercenia się przez instalację elektryczną. Część osób nie ma też specjalistycznego sprzętu, który umożliwia wykonanie otworów na kołki montażowe. Dlatego w przypadku listwy Linea proponujemy bezinwazyjny montaż listew przypodłogowych. Do ich przymocowania do ściany wystarczy odpowiednio dobrany klej i podstawowe narzędzia, które większość osób ma w domach lub są łatwo dostępne w sklepach budowlanych.

Montaż na klej ma wiele zalet. Wśród najważniejszych wymienia się jego bezinwazyjność. Jest to także szybki sposób na wykończenie podłogi i podkreślenie wystroju wnętrza. Listwy montowane na klej są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które wynajmują mieszkania i nie mogą lub nie chcą nawiercać ścian.

Przekonaj się jakie to proste! Zajrzyj do zakładki filmy montażowe i dowiedz się, jak faktycznie wygląda montaż listew na klej. 

Jak dbać o listwy przypodłogowe?

Sposób pielęgnacji listwy zależy od materiału, z jakiego jest ona wykonana. Najmniej problematyczne są listwy przypodłogowe wykonane z PVC. Co ważne dla wielu osób, nie wymagają też żadnych dodatkowych czynności pielęgnacyjnych czy konserwujących. Możesz je przetrzeć suchą szmatką. A przy większych zabrudzeniach wilgotną. Bez problemu możesz też je umyć w trakcie czyszczenia podłogi, gdyż są one odporne na wilgoć. Zwróć uwagę na to, że listwy wykonane z innych materiałów, mogą wymagać innych czynności pielęgnacyjnych. Przykładowo listwy wykonane z drewna warto odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią i zabrudzeniami pokrywając je lakierem lub lakierobejcą. Natomiast w przypadku listew aluminiowych lakierowanych warto pamiętać o ograniczeniu ich kontaktu z czynnikami mogącymi je zarysować np. ostre przedmioty czy piach. Pamiętaj też o tym, aby dokładnie zapoznać się z wytycznymi producenta dotyczącymi czyszczenia produktu, aby jak najdłużej zachować jego właściwości.