Marmur i beton we wnętrzu? Z panelami SPC to jeszcze prostsze!

Marmur i beton we wnętrzu? Z panelami SPC to jeszcze prostsze!

We współczesnych wnętrzach coraz chętniej wykorzystywane są naturalne materiały. W zależności od stylu można nimi podkreślić surowy charakter pomieszczenia lub sprawić, by wyglądały bardziej elegancko.   W nowoczesnych projektach niejednokrotnie wykorzystywany jest beton architektoniczny. Często wybierają go osoby, które chcą podkreślić prostotę i surowość wnętrz nawiązujących do stylistyki loftów. Z drugiej strony można zaobserwować trend na odświeżanie znanych już i lubianych stylów np. glamour. W tym przypadku niejednokrotnie można zobaczyć wykończenia marmurowe. Jednak wspomniane materiały są stosunkowo drogie. Tym razem podpowiadamy, czy warto je wybrać przy wykańczaniu domu i czy jest dla nich jakaś alternatywa.

Marmur i beton we wnętrzach – czy warto zdecydować się na te materiały wykończeniowe?

Surowość panująca w nowoczesnych aranżacjach pozwala zaakcentować elementy dekoracyjne. Ich prostota umożliwia uzyskanie wrażenia przestrzenności. Widać to szczególnie na przykładzie wnętrz nawiązującym do loftów, czy urządzanych w stylu industrialnym. Bez większych problemów wspomniany wyżej beton możesz wykorzystać także w innych projektach. Szary bowiem dobrze prezentuje się niemalże w każdej stylistyce. Dobrze też współgra z innymi kolorami, równocześnie podkreślając je.

Beton dostępny jest w wielu wersjach kolorystycznych i strukturalnych, co pozwala na uzyskanie efektownej dekoracji. Można go też wykorzystać do pokrycia całej ściany lub tylko jej fragmentu. Pozwoli to na podkreślenie wybranego miejsca, np. ściany, na której zamontowany jest telewizor. Warto zaznaczyć też, że materiał ten dobrze prezentuje się w zestawieniu z drewnem czy metalem, a także wieloma tkaninami obiciowymi, w tym welurem. To ostatnie zestawienie pozwala na ocieplenie wizerunku wnętrza. Sprawia, że staje się ono bardziej przytulne.

Marmur z kolei jest materiałem, który kojarzy się z elegancją, szlachetnością, a także ekskluzywnością. Dlatego też można często zobaczyć go w nowoczesnej odsłonie stylu glamour. Jest ona nieco skromniejsza i prostsza od klasycznych aranżacji utrzymanych w tej stylistyce. Marmur z uwagi na swój rysunek pięknie prezentuje się jako element wykończeniowy większych powierzchni np. ścian czy podłóg. Można go zastosować, podobnie jak w przypadku betonu, także jedynie do podkreślenia wybranego miejsca w pomieszczeniu.

Marmurowe wykończenie dobrze prezentuje się przy minimalistycznej palecie kolorystycznej zastosowanej we wnętrzu. Polecamy szczególnie połączenie go ze złotem, czernią, szarością i bielą. Sam marmur dostępny jest w kilku kolorach, co daje ci wiele możliwości przygotowania aranżacji. Tak, aby pasowała ona do wielkości pomieszczenia, jego nasłonecznienia, rozkładu oraz twoich preferencji. We wnętrzach, w których położony jest ten materiał, warto postawić na meble wykończone na wysoki połysk, a także dodatki wykonane ze szkła, kryształu czy metalu.

Warto pamiętać, że marmur, podobnie jak beton to materiały sprawiające, że wnętrze wydaje się chłodne. Dlatego też, jeśli chcesz uniknąć tego efektu lub go zminimalizować, zabaw się kolorem i fakturą dodatków.

Doskonałe odwzorowanie marmuru i betonu na ścianie – jak osiągnąć taki efekt?

Oba omawiane materiały są ponadczasowe i można je wykorzystać w wielu aranżacjach. Mają one niestety również swoje wady. Z uwagi na wagę, nie można ich stosować tam, gdzie konstrukcja ścian czy podłóg nie może być nadmiernie obciążana. Dodatkowo ich zastosowanie w kuchni czy łazience wiąże się z ryzykiem trwałego zabrudzenia. Wiele osób rezygnuje jednak z nich przede wszystkim z uwagi na wysoki koszt samego materiału, ale i jego montażu.

Jest jednak rozwiązanie, które jest odpowiedzią na wszystkie te problemy. A konkretnie są to panele ścienne SPC. Są one o wiele lżejsze niż marmur czy beton architektoniczny. Zastosowana technologia produkcji pozwala natomiast na uzyskanie doskonałego odwzorowania wyglądu tych materiałów. Dodatkowo panele te są łatwe w utrzymaniu w czystości i nie wymagają regularnej konserwacji.

Zwróć uwagę także na to, że cena samych paneli, jak i koszt ich montażu są znacznie niższe niż w przypadku marmuru czy betonu. Wpływa na to m.in. fakt, że z układaniem paneli bez większych problemów poradzisz sobie samodzielnie. Nawet jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pracach.  

Szybka metamorfoza kuchni i łazienki – zobacz, jakie to proste!

Panele ścienne SPC są produktem wodoodpornym, dlatego bez problemu możesz je wykorzystać do ekspresowej metamorfozy kuchni czy łazienki. Tak! Szybkie przearanżowanie wyglądu tych pomieszczeń jest możliwe. I dodatkowo, nigdy nie było takie proste. Aby cieszyć się pięknym i nowym wyglądem tych wnętrz, potrzebujesz jedynie odpowiedniej ilości paneli ściennych oraz materiałów i narzędzi potrzebnych do ich zamontowania, jednego wolnego popołudnia i ewentualnie kogoś do pomocy oraz towarzystwa przy pracy.

Zastanawiasz się, jak to możliwe? W celu położenia na ścianach paneli nie jest konieczne usuwanie starej nawierzchni, musisz jedynie pamiętać o jej odpowiednim oczyszczeniu. Panele możesz przykleić także bezpośrednio na płytki ceramiczne, co zaoszczędzi ci wiele czasu, nerwów i pieniędzy. Po zakończeniu prac nie będzie też tak dużo sprzątania, jak w przypadku tradycyjnych remontów. Zwróć uwagę także na to, że panele nie wymagają fugowania, a prawidłowo zamontowane zachowują 100% wodoodporność. Możesz zatem wykorzystać je do montażu przy wannie czy jako wykończenie w kabinie prysznicowej.  Doskonale sprawdzą się one także w kuchni jako wykończenie przestrzeni pomiędzy szafkami kuchennymi. Pamiętaj jednak o tym, aby nie montować ich przy kuchence.

Modny minimalizm czy nowoczesny styl glamour – dekoracyjne panele SPC w salonie i sypialni

Z uwagi na to, że panele są również odporne na uderzenia czy zadrapania, możesz je wykorzystać w bardziej eksploatowanych pomieszczeniach jak np. przedpokój. Jednak z powodzeniem nadadzą się także do wykańczania salonów i sypialni. Idealnie sprawdzą się we wnętrzach minimalistycznych, w których zależy ci na uzyskaniu oryginalnego efektu. W salonie możesz wykorzystać panele do wydzielenia poszczególnych stref np. jadalnianej od strefy relaksu. W sypialni natomiast panele dobrze będą się prezentowały w okolicy łóżka.

Zwróć też uwagę na to, że panele są cieplejsze i przyjemniejsze w dotyku niż chłodny marmur czy chropowaty beton. Ze względu na gładką powierzchnię są też o wiele łatwiejsze w czyszczeniu i odporniejsze na zabrudzenia, w tym osiadanie kurzu.

Jak więc widzisz, możesz szybko przearanżować swoje wnętrze bez dużych nakładów finansowych i poświęcania na to kilku czy kilkunastu dni. A efekty zachwycą nawet najbardziej wymagających estetów ceniących sobie praktyczne rozwiązania we wnętrzach.

Poznaj kolory paneli ściennych SPC