Jak nadać niewielkiej kuchni nowoczesnego wyglądu?
Kuchnia bardzo często mimowolnie staje się punktem centralnym w każdym domu. Tam codziennie rano pijemy kawę z najbliższymi, wspólnie jemy posiłki, prowadzimy codzienne rozmowy, a wieczorami spotykamy się ze znajomymi. Dlatego warto zadbać o każde pomieszczenie w domu, nawet o to najmniejsze. Przeczytaj poniższe porady oraz spraw, aby i Twoja kuchnia była zarówno funkcjonalna, jak i nowoczesna oraz przytulna. Pamiętaj, że odświeżając kuchnię nie musisz się bać czasochłonnych i drogich remontów. Zamiast kupować nowe meble i kafelki wystarczy je zmodernizować. Czasami wystarczy tylko pomalowanie starych, ciemnych szafek, aby kuchnia nabrała zupełnie nowego charakteru.
Mała kuchnia, wielkie wyzwanie?
Przy planowaniu remontu czy odświeżenia wnętrz małe przestrzenie są największym wyzwaniem. Ze względu na ograniczone możliwości należy skupić się na jak najbardziej praktycznych rozwiązaniach oraz uważać z dużą ilością mebli, które najpewniej „zagracą” przestrzeń i ograniczą poruszanie się po kuchni. Ogranicz również akcesoria dekoracyjne – nadmierna ilość dodatków przytłoczy wnętrze i doda niepożądany efekt „ciężkości”. Pamiętaj, że zrezygnowanie z niepotrzebnych przedmiotów sprawi, że Twoja kuchnia będzie bardziej przestronna.
Zacznij od ściany!
W małej kuchni kolor jest bardzo ważny, dlatego postaw na proste rozwiązania. Zrezygnuj z drobnych deseni oraz ciemnych kolorów. Dzięki jasnej kolorystyce Twoje wnętrze optycznie się powiększy, a kuchnia wyda się przestronniejsza niż w rzeczywistości. My postawiliśmy na jasną szarość na ścianach i suficie. Pamiętaj jednak, że decydując się na szarą farbę wybierz naprawdę jasny odcień, aby nie przytłoczyć swojej małej, kuchennej przestrzeni. Nie obawiaj się – jasne wnętrze nie musi być nudne! Ożyw swoją kuchnię wybierając odpowiedni wzór ściany dekoracyjnej Motivo. My postawiliśmy na skandynawską prostotę, czyli dekorację imitującą bielone deski (dekor Light Wood). Tym prostym zabiegiem nasza kuchnia nie tylko nabrała wyjątkowego charakteru, ale zyskała dodatkowo kilka centymetrów na wysokości. Nic tak bardzo nie podwyższa optycznie pomieszczenia jak pionowe długie deski na ścianie.
Zobacz inne dekory, które idealnie sprawdzą się w małej kuchni
Dla wzmocnienia efektu zastosuj jasny kolor również na płytkach. Nie martw się – ta zmiana nie musi wiązać się od razu z kuciem i wymianą starych kafelków – wystarczy je pomalować. My zastosowaliśmy specjalną farbę renowacyjną do płytek ceramicznych w kolorze 100% bieli. Dzięki satynowemu wykończeniu farba sprawiła, że stare płytki stały się ozdobą pomieszczenia.
Zadbaj o szczegóły
Po największych zmianach w naszej kuchni przyszła kolej na detale, które „dopieszczają” każde wnętrze. Przy małych pomieszczeniach bardzo ważne jest naturalne oświetlenie, dlatego zrezygnuj z rolet i ciężkich firan, a pomyśl o tkaninowej rolecie, najlepiej w białym kolorze. Pamiętaj, że zmiana wnętrza nie musi się od razu wiązać z wymianą mebli, czasami wystarczy je tylko odnowić lub przemalować na bardziej odpowiedni kolor. W naszej kuchni stare, brązowe krzesła zostały przemalowane na biało, co dodało spójności całemu pomieszczeniu, a dodanie szarych, wygodnych poduszek nadało przytulnego charakteru. Zadbaj również o wizualny porządek na półkach – zamień zwykłą suszarkę do naczyń na bardziej nowoczesną i unikaj krzykliwych etykiet z produktów codziennego użytku. Zacznij od przelania płynu do naczyń do dekoracyjnej butelki i przekonaj się, że nawet najmniejszy szczegół może wprowadzić ład do Twojego wnętrza.
Wygląda jak kosztowny remont?
Nasza metamorfoza kosztowała niecałe 660 zł! A wszystkie zaproponowane rozwiązanie jesteś w stanie wykonać samodzielnie, bez profesjonalnej ekipy. Sprawdź poniżej, ile kosztowały użyte przez nas materiały oraz akcesoria dekoracyjne i zainspiruj się do zmiany.