Panele tapicerowane w pokoju dziecka

Panele tapicerowane w pokoju dziecka – postaw na efektowną dekorację ściany

Coraz więcej uwagi przykłada się do urządzania pokoju dziecięcego. Liczy się na równi funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygląd tego pomieszczenia.  W końcu jest to miejsce, gdzie dziecko wypoczywa, uczy się, bawi, spotyka się ze znajomymi, je i śpi. Oprócz wyboru mebli czy dodatków do pokoju twojej pociechy, zwróć uwagę na sposób wykończenia ścian. Istotna jest także kolorystyka, której użyjesz w tym celu. Jak się okazuje, kolory mają istotny wpływ na samopoczucie i koncentrację dziecka. To z kolei ma znaczenie dla jego lepszego wypoczynku czy przyswajania wiedzy.

 Miękka ściana w pokoju dziecka – funkcjonalność i bezpieczeństwo

Sposobów na wykończenie ścian w pokoju dziecka jest wiele. Warto przejść obok klasycznych propozycji tj. malowania całej powierzchni ściany i wybrać coś nietuzinkowego, co jednocześnie podkreśli urok tego pomieszczenia i będzie funkcjonalnym rozwiązaniem. Co powiesz na panele tapicerowane? Duży wybór kształtów i kolorów pozwala na zamontowanie ich zarówno w pokoju nastolatka, jak i młodszego dziecka. To właśnie w pokoju malucha będą one nie tylko ozdobą, ale i praktycznym rozwiązaniem. Panele te są bowiem miękkie i przyjemne w dotyku. Doskonale sprawdzą się, jako wykończenie ściany przy łóżku dziecka. Będzie to też sposób na zabezpieczenie malucha przed uderzaniem o ścianę w nocy czy podczas zabawy na łóżku.

Z paneli można również stworzyć „płotek” lub mozaikę, które oprócz zdobienia ściany, będą ją zabezpieczać przed uszkodzeniami. Pozwolą też zminimalizować ryzyko bolesnego zderzenia ze ścianą w czasie aktywnej zabawy.

Podstawowe informacje o kolorach w pokoju dziecka – poznaj znaczenie wybranych barw

Zanim zdecydujesz się na kształt czy rozmiar paneli, warto zastanowić się nad ich kolorami. Dlaczego to takie ważne? Mają one wpływ na samopoczucie, ale i psychikę człowieka. Mogą pobudzać, wyciszać czy budować poczucie bezpieczeństwa. Sprawdź, jaki efekt możesz uzyskać, wykorzystując konkretne kolory w pokoju dziecka:

biały – kolor ten działa uspokajająco, ułatwia wyciszenie się, pozwala na bardziej efektywny wypoczynek. Biel ułatwia także rozświetlenie pomieszczenia. Pozwala też uzyskać efekt większej przestrzeni;
niebieski – działa uspokajająco, pozwala skupić się na wykonywanej rzeczy, ułatwia wyciszenie przed snem;
fioletowy – nasycony fiolet pobudza kreatywność, jego przygaszone odcienie wyciszają i ułatwiają relaksację, szczególnie przed snem;
zielony – działa uspokajająco i ułatwia przywrócenie równowagi, ułatwia pozbycie się stresu;
żółty – żółty należy do energetycznych barw, pobudzających i budzących pozytywne skojarzenia. Wywołuje radość, ułatwia kreatywne myślenie i naukę. Pozwala też wzmocnić pewność siebie. Nie może go być jednak za dużo. Warto też w pokoju dziecka postawić na bardziej stonowane, lekko przygaszone odcienie tego koloru;
pomarańczowy – kojarzy się z zabawą i dużą dawką energii. Pobudza kreatywność, ale wprowadza także radosną atmosferę do wnętrza. Podobnie jak w przypadku żółci czy czerwieni, również i w przypadku koloru pomarańczowego należy uważać z intensywnością i ilością w pokoju dziecięcym;
czerwony – działa najsilniej pobudzająco, dlatego powinien być jedynie akcentem w całym wystroju pomieszczenia. Zbyt duża ilość tego koloru może bowiem wywoływać agresję i gniew. Co ciekawe, pobudza nie tylko do działania, ale także i do jedzenia, poprzez oddziaływanie na układ trawienny;
szary – działa wyciszająco, ułatwia zasypianie. Jest też doskonałą równowagą dla innych kolorów. Pozwala też podkreślić ich wyrazistość. Nie może go być jednak za dużo w pomieszczeniu, gdyż może działać przygnębiająco.

Jak dobrać kolor wykończenia ścian w pokoju dziecka?

Powyższa charakterystyka kolorów dotyczy podstawowego znaczenia barw. Warto wiedzieć, że czasami jaśniejsze czy ciemniejsze odcienie mogą mieć nieco inne działanie niż głównej barwy wzorcowej. Jak możesz wykorzystać te informacje przy doborze koloru elementów do dekoracyjnego wykańczania ścian, takich jak np. panele tapicerowane?

W większości przypadków są to akcenty dekoracyjne i możesz zdecydować się na nieco odważniejsze rozwiązanie, np. kolor musztardowy, który jest ciemniejszym i nieco przygaszonym odcieniem żółtego. Sprawdzi się on szczególnie, gdy panele będą wykorzystane w pobliżu strefy zabawy. Jeżeli jednak chcesz pokryć nimi większą powierzchnię ściany lub wykończyć przestrzeń w okolicy łóżka czy miejsca do nauki, lepszym rozwiązaniem mogą okazać się chłodne kolory o różnej intensywności np. morski lub szary. Ułatwiają one bowiem wyciszenie się, skupienie oraz przyswajanie wiedzy.

Czy kształt panelu ma znaczenie?

Dekoracyjne panele ścienne dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach, co daje ci wiele możliwości. Co istotne, dobierając je odpowiednio do siebie, możesz uzyskać wiele ciekawych efektów wizualnych. Przykładowo, jeśli chcesz optycznie powiększyć mały pokój, postaw na produkty o wąskim i wysokim kształcie. Do wyboru są panele prostokątne, ale także takie, których góra ma kształt owalu. Te doskonale sprawdzą się do tworzenia „płotku” czy zagospodarowania większej wolnej przestrzeni przy strefie zabawy dla malucha.

Z kolei mniejsze panele kwadratowe, prostokątne i geo nadadzą się do stworzenia bardziej skomplikowanej mozaiki. Zwróć uwagę na to, że proste formy pozwalają na uzupełnienie klasycznego i minimalistycznego wnętrza. Natomiast geo lepiej sprawdzą się w nowoczesnych aranżacjach.

Baw się formą i kolorem – stwórz mozaikę z różnych modeli paneli tapicerowanych

Wyżej wspomnieliśmy o mozaikach wykonywanych z paneli tapicerowanych. Jeżeli jesteś zainteresowany taką konstrukcją w pokoju swojego dziecka, oto krótki poradnik, jak ją wykonać w pięciu prostych krokach:

1. Sprawdź dostępne kształty i kolory paneli;
2. Wymierz miejsce na ścianie, w którym ma powstać mozaika;
3. Stwórz projekt na kartce papieru. Ułatwieniem w przygotowaniu projektu mogą być nasze gotowe propozycje, które znajdziesz tutaj;
4. Kup odpowiednie panele i materiały do ich montażu;
5. Z pomocą rodziny zamontuj je na ścianie (o tym jak to zrobić, przeczytasz niżej).

Jeżeli chodzi o formę i kolorystykę takiej mozaiki, zwróć uwagę na to, w jakiej strefie pokoju dziecięcego będzie ona montowana. Istotny jest też efekt, jaki chcesz uzyskać – rozświetlenia, powiększenia czy poszerzenia pomieszczenia. Reszta zależy od twojej wyobraźni.

Czyszczenie paneli tapicerowanych – sprawdź, jakie to proste

U wielu rodziców czy opiekunów dzieci obawy wzbudza fakt, że ściana może ulec szybkiemu zabrudzeniu. Wówczas zapada decyzja o rezygnacji z innych form dekoracji i są one malowane. Jednak jak się okazuje, panele tapicerowane są łatwe w utrzymaniu w czystości. Bez problemu można je czyścić przy pomocy miękkiej nakładki odkurzacza. Dodatkowo raz na jakiś czas lub gdy zajdzie taka potrzeba, powierzchnię paneli można wyczyścić przy pomocy delikatnych środków piorących przeznaczonych do pielęgnacji tapicerki.

Montaż paneli tapicerowanych na ścianie w pokoju dziecka – postaw na rodzinną współpracę

Pamiętaj, że remont czy odświeżenie pokoju nie musi wiązać się ze stresem, czy samodzielną, wielogodzinną pracą. Można to zmienić we wspaniałą, wspólną, rodzinną przygodę!

Pozwól swojemu dziecku, przy twojej pomocy wybrać kolory i sposób ułożenia paneli. Jeżeli jest na tyle duże, by pomagać w ich montażu, też mu na to pozwól. Będzie to dla niego nowe doświadczenia i w ciekawy sposób spędzicie czas razem. To właśnie montaż paneli tapicerowanych jest doskonałą do tego okazją. Nie trzeba ich bowiem przycinać czy nawiercać ściany. Przed przystąpieniem do pracy wystarczy wyczyścić ścianę i ułożyć na podłodze panele, zgodnie z wymyślonym wzorem. Następnie przymocować je przy pomocy kleju lub na rzepy i gotowe! Przed przystąpieniem do pracy możesz zapoznać się z naszym filmem z instruktażem montażu, który dostępny jest tutaj.

Poznaj kształty i kolory paneli tapicerowanych